Artyści muzyczni - URBAŃSKI

19-09-2017
Artyści muzyczni - URBAŃSKI

Odkrywamy kolejnego artystę Interference Festival 2017!

 
Podczas jednego z dni festiwalowych na głównej scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi Wojtek Urbański
- producent muzyczny, kompozytor i sound designer. Współtwórca projektu RYSY, odpoiedzialny za wszystkie kompozycje zespołu.
Teraz zajmuje się przede wszystkim swoimi solowymi projektami. URBANSKI, he explores further what inspires him the most - techno and house. jako producent komponuje ściężki dźwiękowe do filmów i teatrów. Urbański regularnie współpracuje i koncertuje
z Wojtkiem Mazolewskim i Justyną Święs . Album ‘Selected Works’ to podsumowanie jego wieloletniej pracy.
 
 
Wojtek Urbański o swojej pracy:
 
Kluczowe dla mojego systemu pracy jest pojęcie warstw. Od wielu lat myślę o dźwięku i muzyce, jako o wielu warstwach nałożonych na siebie. Słuchając gotowej muzyki, czy generalnie otaczających mnie dźwięków, często rozwarstwiam je w głowie, próbuję usłyszeć poszczególne składniki. Każdy pojedynczy dźwięk to tak naprawdę suma wielu dźwięków, które zabrzmiały jednocześnie. Tworząc muzykę i dźwięki, jestem w odwrotnym procesie, z różnych warstw sam staram się stworzyć finalne brzmienie. Na początku w ogóle nie chodzi o melodie, staram się stworzyć jednostajnie nastrojoną [pitched] dźwiękową magmę. Zazwyczaj zaczynam od najwyższego rejestru, jakiegoś prawie niesłyszalnego szumu , grającego jednostajnie. Loopuję go. Później schdzę niżej w rejestrze, dokładam wastwy pisków. Później szukam pasujących częstotliwości w środkowym paśmie. Dodaję kolejne harmoniczne spokojnie i powoli, schodzę coraz głębej w rejestrze. W ten sposób tworzę od kilku do kilkunastu warstw, które tworzą inspirującą mnie brzmienie. Takie bardzo bogate spektralnie brzmienie, grające jednostajnie jest dla mnie inspirującym tłem dla szukania melodii. Dopiero mając taką bazę dogrywam resztę instrumentów, tworzę rytm, melodię i aranż.